Ciekły azot w klinikach weterynaryjnych

Różne branże korzystają z właściwości ciekłego azotu. Gastronomia, kriobiologia, dermatologia, ale również medycyna i weterynaria. Przydatny okazał się w takich działaniach, jak zamrażanie, rozdrabnianie czy obróbka materiałów biologicznych.

Silny środek chłodzący

Najważniejszą zaletą ciekłego azotu są jego właściwości chłodzące, skracające znacząco proces mrożenia. Dlatego też używany jest wtedy, kiedy konieczne jest utrzymanie bardzo niskiej temperatury i osiągnięcie jej natychmiastowo. W tak szybki sposób przeistacza wodę w komórkach, że staje się od razu lodem amorficznym niezwiększającym swojej objętości. W przypadku materiału biologicznego to ważny fakt, gdyż w ten sposób wszelkie błony komórkowe nie ulegają uszkodzeniu. Komórki po rozmrożeniu mogą podjąć dalsze funkcjonowanie bez zakłóceń.

Przechowywanie materiałów biologicznych

Ciekły azot tworzy specyficzne warunki chętnie wykorzystywane w branży weterynaryjnej i medycznej. W nich bowiem najczęściej występuje konieczność transportu lub przechowywanie materiałów biologicznych tak, by nie zatraciły swoich właściwości. W niskiej temperaturze utrzymuje się m.in. gamety czy tkanki. Konieczne jest jednak posiadanie specjalistycznych naczyń i sprzętu.

Ciekły azot w klinikach weterynaryjnych

Zastosowanie ciekłego azotu w weterynarii jest dość szerokie. Wykorzystuje się ją do:
- przeprowadzania zabiegów kriochirurgicznych – czyli zamrażania - kriodestrukcji tkanek. Jest to szybkie i bezkrwawe usuwanie zmian dermatologicznych czy guzków. Bardzo niska temperatura niszczy chore tkanki przez zamrożenie. Jest to metoda mało inwazyjna, nie wymaga znieczulenia czy też rekonwalescencji. Zabieg taki jest precyzyjny i bezpieczny. Nie ma obaw przed infekcjami. Metodę stosuje się głównie w walce z chorobami dermatologicznymi,

- magazynowania i przewożenia nasienia bydła, kur i świń, które wykorzystuje się następnie podczas zabiegów sztucznego zapładniania (inseminacji),

- przechowywania szczepionek,

- przechowywania próbek biologicznych tkanek - w zakresie badań patologii.

KONTAKT:

AMAGATO Sp. z o.o.

 

Biuro Obsługi klienta: 
+48 531 978 607
Fax:
+48 (22) 20 50 443

amagato@amagato.com

ul.Bydgoska 60 
86-061 Brzoza

NIP: 1132823785
REGON: 142769785

Nr konta:   Kredyt Bank S.A.

51150010121210101665900000