Ciekły azot w klinikach medycznych

Różne branże korzystają z właściwości ciekłego azotu. Gastronomia, kriobiologia, dermatologia, ale również medycyna i weterynaria. Przydatny okazał się w takich działaniach, jak zamrażanie, rozdrabnianie czy obróbka materiałów biologicznych.

Silny środek chłodzący

Najważniejszą zaletą ciekłego azotu są jego właściwości chłodzące, skracające znacząco proces mrożenia. Dlatego też używany jest wtedy, kiedy konieczne jest utrzymanie bardzo niskiej temperatury i osiągnięcie jej natychmiastowo. W tak szybki sposób przeistacza wodę w komórkach, że staje się od razu lodem amorficznym niezwiększającym swojej objętości. W przypadku materiału biologicznego to ważny fakt, gdyż w ten sposób wszelkie błony komórkowe nie ulegają uszkodzeniu. Komórki po rozmrożeniu mogą podjąć dalsze funkcjonowanie bez zakłóceń.

Przechowywanie materiałów biologicznych

Ciekły azot tworzy specyficzne warunki chętnie wykorzystywane w branży weterynaryjnej i medycznej. W nich bowiem najczęściej występuje konieczność transportu lub przechowywanie materiałów biologicznych tak, by nie zatraciły swoich właściwości. W niskiej temperaturze utrzymuje się m.in. gamety czy tkanki. Konieczne jest jednak posiadanie specjalistycznych naczyń i sprzętu.

Ciekły azot w klinikach weterynaryjnych

Zastosowanie ciekłego azotu w weterynarii jest dość szerokie. Wykorzystuje się ją do:
- przeprowadzania zabiegów kriochirurgicznych – czyli zamrażania - kriodestrukcji tkanek. Jest to szybkie i bezkrwawe usuwanie zmian dermatologicznych czy guzków. Bardzo niska temperatura niszczy chore tkanki przez zamrożenie. Jest to metoda mało inwazyjna, nie wymaga znieczulenia czy też rekonwalescencji. Zabieg taki jest precyzyjny i bezpieczny. Nie ma obaw przed infekcjami. Metodę stosuje się głównie w walce z chorobami dermatologicznymi,

- magazynowania i przewożenia nasienia bydła, kur i świń, które wykorzystuje się następnie podczas zabiegów sztucznego zapładniania (inseminacji),

- przechowywania szczepionek,

- przechowywania próbek biologicznych tkanek - w zakresie badań patologii.

 

Ciekły azot – zastosowanie w medycynie

Pierwiastek ten jest wykorzystywany w wielu specjalizacjach medycznych, w tym dermatologii, onkologii, a także okulistyce, ginekologii i urologii.

Najczęściej stosuje się go do wykonania tzw. krioterapii, inaczej nazywaną terapią zimnem. Zazwyczaj lekarze zalecają ją w przypadku:

urazów - stłuczeń, złamań, zwichnięć, skręceń;
chorób reumatycznych;
przewlekłych bólów mięśni;
zapalenia ścięgien;
rwy kulszowej
i innych dolegliwości oraz chorób.

Z rehabilitacji lub terapii - miejscowej bądź ogólnej - ciekłym azotem, najczęściej korzystają sportowcy. Osoby, które aktywnie uprawiają wymagające dyscypliny, są narażone na kontuzje oraz urazy. Dla profesjonalistów każdy przestój w treningach lub udziale w zawodach, może nieć niekorzystne skutki, dlatego potrzebują różnych sposobów na powrót do formy. Jednym z nich jest właśnie terapia zimnem.

Zimno powoduje nagłe zwężanie naczyń krwionośnych, a następnie ich rozszerzenie. Dzięki temu krew może przepływać szybciej i sprawniej transportować tlen do tkanek. To zaś sprawia, że szybciej się one regenerują, a mięśnie rozluźniają.

Terapie miejscowe z zastosowaniem ciekłego azotu wymagają specjalnego urządzenia. Sprzęt jest zakończony rurą, która wypuszcza pierwiastek w wybrane miejsce. Lekarz chłodzi skórę przez kilka minut, po kilka razy, zależnie od przypadku. Krioterapia ogólna wygląda nieco inaczej. Wymaga specjalnych pomieszczeń oraz zabezpieczeń.

Ciekły azot a biotechnologia - zastosowanie

Biotechnologia to dziedzina nauki, która łączy wiele dyscyplin, także medycynę. Praca odbywa się w laboratorium na próbkach, które muszą być odpowiednio zabezpieczone i przechowywane w stałych warunkach. Azot w stanie ciekłym zapewnia właśnie takie, niezmienne warunki, w których próbki zachowują swoje właściwości biologiczne. Służy zarówno do natychmiastowego zamrażania próbek, jak i ich przechowywania, nawet przez długi czas. Dzięki właściwościom fizykochemicznym pierwiastka, po odmrożeniu, komórki funkcjonują w naturalny sposób.

KONTAKT:

AMAGATO Sp. z o.o.

 

Biuro Obsługi klienta: 
+48 531 978 607
Fax:
+48 (22) 20 50 443

amagato@amagato.com

ul.Bydgoska 60 
86-061 Brzoza

NIP: 1132823785
REGON: 142769785

Nr konta:   Kredyt Bank S.A.

51150010121210101665900000