Biuro Obsługi klienta:
+48 531 978 607
Fax:
+48 (22) 20 50 443
ul.Bydgoska 60
86-061 Brzoza
NIP: 1132823785
REGON: 142769785
Nr konta: Kredyt Bank S.A.
51150010121210101665900000
- magazynowania i przewożenia nasienia bydła, kur i świń, które wykorzystuje się następnie podczas zabiegów sztucznego zapładniania (inseminacji),
- przechowywania szczepionek,
- przechowywania próbek biologicznych tkanek - w zakresie badań patologii.
Ciekły azot – zastosowanie w medycynie
Pierwiastek ten jest wykorzystywany w wielu specjalizacjach medycznych, w tym dermatologii, onkologii, a także okulistyce, ginekologii i urologii.
Najczęściej stosuje się go do wykonania tzw. krioterapii, inaczej nazywaną terapią zimnem. Zazwyczaj lekarze zalecają ją w przypadku:
urazów - stłuczeń, złamań, zwichnięć, skręceń;
chorób reumatycznych;
przewlekłych bólów mięśni;
zapalenia ścięgien;
rwy kulszowej
i innych dolegliwości oraz chorób.
Z rehabilitacji lub terapii - miejscowej bądź ogólnej - ciekłym azotem, najczęściej korzystają sportowcy. Osoby, które aktywnie uprawiają wymagające dyscypliny, są narażone na kontuzje oraz urazy. Dla profesjonalistów każdy przestój w treningach lub udziale w zawodach, może nieć niekorzystne skutki, dlatego potrzebują różnych sposobów na powrót do formy. Jednym z nich jest właśnie terapia zimnem.
Zimno powoduje nagłe zwężanie naczyń krwionośnych, a następnie ich rozszerzenie. Dzięki temu krew może przepływać szybciej i sprawniej transportować tlen do tkanek. To zaś sprawia, że szybciej się one regenerują, a mięśnie rozluźniają.
Terapie miejscowe z zastosowaniem ciekłego azotu wymagają specjalnego urządzenia. Sprzęt jest zakończony rurą, która wypuszcza pierwiastek w wybrane miejsce. Lekarz chłodzi skórę przez kilka minut, po kilka razy, zależnie od przypadku. Krioterapia ogólna wygląda nieco inaczej. Wymaga specjalnych pomieszczeń oraz zabezpieczeń.
Ciekły azot a biotechnologia - zastosowanie
Biotechnologia to dziedzina nauki, która łączy wiele dyscyplin, także medycynę. Praca odbywa się w laboratorium na próbkach, które muszą być odpowiednio zabezpieczone i przechowywane w stałych warunkach. Azot w stanie ciekłym zapewnia właśnie takie, niezmienne warunki, w których próbki zachowują swoje właściwości biologiczne. Służy zarówno do natychmiastowego zamrażania próbek, jak i ich przechowywania, nawet przez długi czas. Dzięki właściwościom fizykochemicznym pierwiastka, po odmrożeniu, komórki funkcjonują w naturalny sposób.