Ciekły azot do stacji unasieniania

Ciekły azot do stacji unasieniania

Technologia produkcji wielu sektorów gospodarki opiera się na właściwościach oferowanych przez ciekły azot (LIN/LN2). Widzimy jego zastosowanie w przemyśle ciężkim i branży spożywczej – zarówno jako chłodziwo, a czasem nawet jako efektowny dodatek w gastronomii (na przykład w przypadku tak zwanych „nitro lodów”). Także zootechnika jest w stanie umiejętnie zagospodarować zastosowania ciekłego azotu i poprawić wydajność wybranych procesów.

Ciekły azot w zootechnice

Jednym z miejsc, gdzie LN2 jest szczególnie często wykorzystywany, jest stacja unasieniania. Eksperci-zootechnicy planują i przeprowadzają rozród zwierząt hodowlanych – promują osobniki o szczególnie pożądanych cechach genetycznych, które następnie krzyżują z odpowiednimi samicami. Jednym z problemów logistycznych, jaki zootechnicy pracujący w stacji muszą rozwiązać, jest przechowywanie nasienia w takich warunkach, aby uniknąć obumarcia komórek rozrodczych.

Wykorzystanie przy inseminacji

Jednym ze stosowanych zabiegów jest krioprezerwacja, czyli zamrożenie plemników do czasu ich użycia. Metoda ta jest szczególnie przydatna, jeśli dana stacja unasieniania planuje eksport nasienia buhaja lub knura do wyjątkowo oddalonych ośrodków, w tym za granicę. Plemniki źle bowiem znoszą wahania temperatury oraz niewłaściwe środowisko. Niezapewnienie im właściwych warunków, na przykład poprzez zeszklenie w skroplonym gazie (witryfikację), może doprowadzić do ich śmierci i w efekcie do zmarnowania cennego materiału genetycznego.

Dzierżawa i serwis kontenerów

Nasza firma zajmuje się nie tylko dostarczaniem ciekłego azotu chętnym stacjom i punktom zootechnicznym. Przechowywanie tej substancji wymaga zastosowania profesjonalnych kriokontenerów, w których gaz jest w stanie zachować optymalną temperaturę. Muszą być one także odpowiednio przystosowane do transportu. Z uwagi na koszty, jakie może generować zakup tego rodzaju kontenerów, proponujemy naszym Klientom możliwość dzierżawy sprzętu przeznaczonego do przechowywania ciekłego azotu w stacjach unasieniania. Nasz zespół oferuje również fachowe doradztwo przy wyborze kontenerów oraz naprawy serwisowe w przypadku stwierdzenia usterek.

KONTAKT:

AMAGATO Sp. z o.o.

 

Biuro Obsługi klienta: 
+48 531 978 607
Fax:
+48 (22) 20 50 443

amagato@amagato.com

ul.Bydgoska 60 
86-061 Brzoza

NIP: 1132823785
REGON: 142769785

Nr konta:   Kredyt Bank S.A.

51150010121210101665900000