Medycyna stale się rozwija, wykorzystując przy tym innowacyjne technologie oraz odpowiednio opracowane gazy medyczne takie jak m.in. ciekły azot (LIN). Zastosowanie tego pierwiastka w główniej mierze wiąże się ze wszystkimi sytuacjami, w których niezbędne jest utrzymanie bardzo niskiej temperatury przez dłuższy czas. Ten gaz wykorzystywany jest w postaci ciekłej.
Czym jest ciekły azot i jakie ma zastosowanie w klinikach weterynaryjnych?
Jest to pierwiastek, stosowany w licznych dziedzinach zarówno nauki, medycyny, jak i przemysłu spożywczego. LIN jest niepalny i nietrujący, jest ceniony ze względu na swoje unikatowe właściwości. Niemniej jednak należy pamiętać, że tylko w odpowiedniej postaci azot ma właściwe działanie chłodzące.
W klinikach weterynaryjnych pierwiastek ten znajduje zastosowanie np.:
- podczas magazynowania i przewożenia nasienia i tkanek różnorodnych zwierząt,
- w wydłużeniu i poprawie jakości rozmaitych wyrobów farmaceutycznych, które wrażliwe są na działanie powietrza oraz wysokiej temperatury, np. szczepionek bądź pobranych do badania próbek biologicznych,
- podczas krioterapii u zwierząt — najczęściej w przypadku występujących schorzeń neurologicznych, pourazowych i ortopedycznych, w tym leczenia bólu dyskopatycznego.
- w przypadku zwierzęcej kriochirurgii miejscowej – pozwala na szybkie, bezbolesne oraz bezkrwawe usuwanie różnorodnych guzków nowotworowych, brodawek oraz zmian dermatologicznych powstałych na ciele zwierzęcia.
Przechowywanie ciekłego azotu
Pierwiastek ten, aby spełniał swoje zastosowanie, musi być odpowiednio przechowywany.
Dewary, czyli naczynia, w których magazynuje się ciekły azot, zatrzymują jego właściwości. W zależności od zastosowania oraz wielkości kliniki weterynaryjnej mogą być potrzebne różne pojemności, najpopularniejsze mają od 6 l do 50 l. Przy czym należy pamiętać, żeby przed pierwszym użyciem tego typu gazu medycznego należy przejść odpowiednie szkolenie.